pfi
09 بهمن 1401 - 00:53

سوریه گزارش مربوط به حمله شیمیایی ادعایی در دوما را رد کرد

سوریه گزارشی را که توسط سازمان منع تسلیحات شیمیایی درباره حادثه ادعایی استفاده از ماده کلر در شهر دوما در آوریل ۲۰۱۸ منتشر شده بود، به طور کامل رد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، سوریه گزارشی را که یک روز قبل توسط تیم موسوم به «تیم تحقیق و شناسایی» سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) درباره حادثه ادعایی استفاده از ماده کلر در شهر دوماً در آوریل ۲۰۱۸ منتشر شده بود، به طور کامل رد کرد.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه ای تاکید کرد که این گزارش فاقد شواهد علمی و عینی است و هیچ فرد عاقل یا متخصصی نمی تواند به چنین نتایج گمراه کننده ای برسد.

در این بیانیه آمده است که تهیه کنندگان این گزارش از مشاهدات عینی مطرح شده توسط طرف های دولتی، کارشناسان، دانشگاهیان و بازرسان سابق سازمان منع سلاح های شیمیایی که به دلیل تخصص و دانش خود مشهور هستند، چشم پوشی کرده اند.

این بیانیه افزود: این گزارش گمراه کننده سوریه را غافلگیر نکرد و بار دیگر صحت موضع دمشق در قبال گزارش های سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی را که فاقد اعتبار بود، ثابت می کند.

وزارت خارجه سوریه گفت: سوریه و بسیاری از کشورهای دیگر با به رسمیت شناختن تیم تحقیقاتی و شناسایی که فاقد مشروعیت است، مخالف بودند.

دمشق همچنین از همه کشورهای ذیربط و سازمان ملل خواست که به مسئولیت‌های خود برای حفظ استقلال، اعتبار و آینده سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی عمل کنند و اجازه ندهند که ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی بر کار و نقش آنها مسلط شوند.

وزارت خارجه سوریه مجدداً استفاده از تسلیحات شیمیایی در هر مکان، هر زمان و تحت هر شرایطی را محکوم کرد و از همه کشورهای عضو کنوانسیون منع گسترش سلاح های شیمیایی و سازمان ملل متحد خواست که به مسئولیت های خود برای حفظ استقلال، اعتبار و آینده این سازمان عمل نمایند.

وزارت امور خارجه در پایان بیانیه خود اعلام کرد: آمریکا و تعدادی از کشورهای غربی نباید در کار و نقش این سازمان دخالت کنند و وظایف خود را سیاسی کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1003732