pfi
26 آذر 1401 - 19:36

بی‌توجهی مالکان به طرح ساماندهی وانت‌بارها در تبریز

تبریز- شهردار تبریز از بی توجهی مالکان به طرح ساماندهی وانت‌بارها در تبریز انتقاد کرد و گفت: بسیاری از مشکلات حمل‌ونقل شهری با تکیه بر فرهنگ و آموزش های شهروندی قابل حل است.

به گزارش خبرگزاری مهر، یعقوب هوشیار در مراسم تجلیل از فعالین حمل‌ونقل عمومی به مناسب روز حمل‌ونقل اظهار کرد: بررسی پیشینه عملکرد حوزه حمل‌ونقل عمومی در تبریز نشان می‌دهد توفیقات زیادی در ساله‌های گذشته وجود نداشته و مورد غفلت واقع شده است.

وی با بیان اینکه مصرف بنزین در تمامی شهرهای کشور زیاد است، افزود: میزان سرانه مصرف‌بنزین در شهرهای کشور قابل مقایسه با دیگر شهرهای جهان نیست و متأسفانه قسمت عمده‌ای از ثروت ملی در این مسیر هدر می‌رود.

هوشیار با اشاره به کم‌هزینه بودن فرهنگ سازی در مقایسه با اقدامات عمرانی در حوزه حمل‌ونقل ابراز کرد: اگر در سال‌های گذشته تنها یک درصد از بودجه هنگفت حمل‌ونقل به پیوست فرهنگی و فرهنگ‌سازی شهروندی اختصاص داده شده بود بساری از مشکلات ترافیکی شهرها مانند خودروهای تک سرنشین مرتفع می‌شد.

وی با اشاره به دو پروژه ساخت بیمارستان برای بیماران سرطانی در تبریز، اذعان کرد: ساخت بیمارستان شاید اقدام درمانی مطلوبی در حوزه درمان باشد اما مدیریت کلان باید به سمت‌وسوی سلامت محوری حرکت کند.

شهردار تبریز در مورد غفلت مدیریت شهری در موضوع سدمعبر و انضباط شهری تصریح کرد: در سالیان متمادی ناخودآگاه اجازه داده‌ایم افراد انگشت شماری در بحث وانت‌بارها، معضلات ترافیکی و آلودگی صوتی برای شهروندان یک شهر ایجاد کنند. شهرداری تبریز برای ساماندهی وانت‌بارها فراخوان و ثبت‌نام برای تعیین کردن محل اقدام کرده اما متأسفانه چندان با استقبال مالکان وانت‌بارها همراه نشده است.

وی با اشاره به برنامه هفتم توسعه کشور و نقش شهرداری‌ها افزود: شهرداری‌ها به دنبال حمایت دولت نیستند بلکه مشکل اصلی شهرداری‌ها نداشتن اختیارات است امیدواریم با عنایت دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برنامه هفتم توسعه اختیارات بیشتری به شهرداری‌ها داده شود تا شاهد توسعه همه جانبه شهرها باشیم.

هوشیار با اشاره به نقش بسزای روحیه مطالبه‌گری شهروندان در توسعه شهر، خاطرنشان کرد: توسعه شهرها رابطه مستقیمی با میزان مطالبه‌گری شهروندان از مسئولان دارد. متأسفانه برخی از مسئولان از مطالبه‌گری واهمه دارند و در نشست خبری خود با اصحاب رسانه سهم آلایندگی ارگان خود را تنها ۲ درصد اعلام کرده اند.

در پایان این مراسم از کارکنان فعال حوزه حمل‌ونقل عمومی شهر تبریز با حضور اعضای شورای اسلامی شهر تبریز شهرام دبیری، یاسین بجانی، روح الله رشیدی، احد صادقی و شهردار تبریز تجلیل به عمل آمد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 916432